4/C’li personelin sendikalı olması yönündeki engel ortadan kalktı

04.03.2010 – Türkiye Kamu-Sen yönetim kurulunun Devlet Personel Başkanlığının kamu kurumlarında 4/C statüsünde geçici personel olarak çalışanların kamu görevlileri sendikalarına üye olabilecekleri yönünde verdiği karar için yaptığı açıklama.

Devlet Personel Başkanlığı, kamu kurumlarında 4/C statüsünde geçici personel olarak çalışanların kamu görevlileri sendikalarına üye olabilecekleri yönünde karar verdi. Kararda, geçici personelin kamu görevlilerinin ortak ekonomik,sosyal ve mesleki hak ve menfaatlerinin korunması ve geliştirilmesi için konfederasyonlara ve bağlı sendikalara üye olabilecekleri açıkça belli edilmiştir.
Bu kararla birlikte, 4/C’liler hak ve menfaatlerini korumak için verdikleri mücadelede yalnız kalmayacaklardır. Önemli bir engel ortadan kalkmış bulunmaktadır.

Türkiye Kamu-Sen olarak başından itibaren 4/C’lilerin sorunlarıyla yakından ilgilendik. Özellikle Türk Sağlık-Sen, Türk Eğitim-Sen ve Türk Büro-Sen’in açmış olduğu davaların kazanılması sonucunda 4/C personelinin sendikalı olmaları yönündeki engellerin kaldırılması için önemli adımlar attı.

Sendikalı olma hakkı 4/C personeli için önemli bir kazanımdır. Bundan sonra, yaşadıkları ekonomik ve idari sorunların çözümünde, yanlarında kendileri için savaşan bir sendika bulma şansları olacaktır.

Konfederasyon olarak, bundan önce olduğu gibi, bundan sonra da 4/C personelinin yanında olacağız. Kuralsız ve iş güvencesiz bir çalışma hayatını istemeyen Türkiye Kamu-Sen, bu sorunu yaşayan 4/C’lilerle birlikte mücadele etmeye devam edecektir. Daha çok hak için, insanca yaşamak için mutlaka kazanacağız.

TÜRKİYE KAMU-SEN YÖNETİM KURULU