Cinsel İlişki Ne Zaman Sakıncalı Olur?

Aktif bir cinsel yaşam hem ruhsal hem de bedensel sağlığımıza iyi geliyor ama bazı durumlar hariç! Çünkü bu kez olumlu etkisini yitiriyor; hatta tam tersi bir etki yaratarak sorunlara yol açıyor.
Cinsel yaşamın ruh ve beden sağlığı üzerinde ne denli önemli bir rol oynadığı yapılan bilimsel araştırmalarla kanıtlandı. Aktif bir cinsel yaşam kalp ve bağışıklık sistemini güçlendiriyor, ağrıları azaltıyor, psikolojik sorunlarda olumlu etki salıyor; özetle insanın ömrüne ömür katıyor. E, bu kadar yararından sonra sağlıklı ve uzun bir yaşam için de bize düzenli olarak seks yapmak düşüyor! Ancak bazı durumlar var ki bu dönemlerde cinsel ilişkiye girilmesi kesinlikle sakıncalı uzmanlara göre. Çünkü bu kez cinsel yaşam yarardan çok zarar veriyor! Cinsel ilişkinin sakıncalı olduğu bu istisnai dönemleri kulaktan dolma bilgilerle az çok biliyoruz. Ancak yine de hangi durumlarda ne kadar süreyle cinsel ilişkiye girmemiz gerektiği konusunda pek çoğumuz net bir fikre sahip değiliz. Üstelik ne kadar modern görüşlü olursak olalım, söz konusu cinsel yaşam olduğunda aklımıza takılan bu tür soruları arkadaşlarımızla, hatta doktorumuzla bile paylaşmaktan çekiniyoruz. Memorial Hastanesi Suadiye Polikliniği’nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Fahri Akbaş’tan aldığımız bilgiler doğrultusunda işte size sakıncalı durumlar…

Adet kanamalarında

Son zamanlarda günlük hayatın koşuşturması içerisinde eşinizle sevişmeyi unuttunuz adeta. Bugün sizin doğum gününüz ve yeni yaşınızı eşinizle baş başa romantik bir gece yaşayarak kutlayacaksınız! Tüm hazırlıklar tamam ama yolunda gitmeyen bir şey var; o da stresten dolayı erken gelen regl kanaması. Olsa dert, olmasa ayrı bir dert… Peki ama bu kutlamayı eşinizle özel dakikalar yaşamadan mı noktalayacaksınız? Biz de pek çok kadının merak ettiği bu soruyu uzmanlara yönelttik. Ama önce, adet kanaması hakkında kısa bir bilgi vermekte yarar görüyoruz. Adet döngüsü veya siklus, son adet tarihinin ilk gününden bir sonraki adet tarihinin ilk gününe kadar geçen zamanı ve bu süreç içinde kadın vücudunda gerçekleşen olayları ifade ediyor. Bir adet döngüsü kadında genellikle 28 gün sürmekle birlikte 21 ile 35 gün arası normalin alt ve üst sınırı olarak kabul ediliyor. Adet kanaması ortalama 4 gün devam etse de kimi kadınlarda 1 ile 7 gün de sürebiliyor. Uzmanlar, adet kanamalarında cinsel ilişkiye girilmemesi gerektiğine dikkat çekiyor.

Neden sakıncalı? Adet kanaması devam ettiği sürece rahim ağzı açık olacağı için cinsel ilişkiyle dışarıdan gelen mikropların üst genital sistem enfeksiyonu yaratma riski artıyor. Ayrıca kan mikroplar için bir besi yeri niteliği taşıyarak yine enfeksiyon riskini yükseltiyor. Bunların yanı sıra eşinizin kandan rahatsız olma ihtimali de oldukça yüksek.

İlişkiye ne zaman girilebilir?

Adet döneminiz bittikten sonra cinsel ilişkiye girebilirsiniz.

Spiral taktırdıktan sonra

“Eyvah, doğum kontrol hapımı içmeyi unuttum!, “Off, prezervatif kalmamış” şeklindeki yakınmalarla cinsel ilişkinize gölge düşürmek istemiyorsunuz. Günlük koşuşturma içerisinde her gün ya da belli aralıklarla doğum kontrol yöntemini düşünmek istemediğiniz için de tercihinizi spiralden yana kullandınız. Rahim içi araç, halk tarafından bilinen adıyla spiral günümüzde en fazla tercih edilen geri dönüşümlü doğum kontrol yöntemlerinden biri uzmanlara göre. Bunun nedeni ise spiralin uzun süreli ve yüksek etkili koruma sağlaması. Spiralin kadınlar tarafından tercih edilmesinin bir başka nedeni de çıkarıldıktan sonra etkisini hemen yitirerek hamileliğe imkan tanıması. Ancak spiral takıldıktan sonra belli bir süre cinsel ilişkiden kaçınılmasına özen göstermek gerekiyor.

Neden sakıncalı? Bölgede yabancı bir cismin olması, enfeksiyonun orada yuvalanmasına ve zor temizlenmesine neden olabiliyor. Bazı durumlarda enfeksiyonu temizlemek için spiralin çekilmesi gerekebiliyor.

İlişkiye ne zaman girilebilir? Spiral taktırdıktan 7-10 gün sonra cinsel ilişkiye girmenizde hiçbir sakınca yok.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklarda

Frengi, gonore, klamidya, herpes simpleks, vajinit… Bu hastalıkların bir kısmı sinsi sinsi seyrederken, bir kısmı ise vajinal bölgede akıntı, kasık ağrısı, siğiller ve kaşıntı gibi çeşitli yakınmalarla gelişiyor. Üstelik hastalıklar ciddi tabloların gelişmesine de neden olabiliyor. Örneğin sifilis yıllar sonra kendini ciddi kalp – damar hastalıkları, nörolojik hasarlar ve diğer iç organ tutulumlarıyla gösteriyor. Human Papiloma virüsünün en önemli özelliği ise bazı alt tiplerinin kadınlarda rahim ağzı kanserinin gelişmesini tetiklemesi. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar ayrıca dış gebeliğe, kısırlığa, doğacak bebekte ciddi anomalilere yol açabiliyor, hatta hayatı tehdit bile edebiliyor. Üstelik, son yıllarda cinsel ilişkiye girme yaşının düşmesi ve sık partner değişimi nedeniyle bu hastalıkların görülme oranı da gün geçtikçe artıyor.

Durum ciddi, tedavi süresi ise uzun hekimlere göre. Neyse ki, günümüzde AIDS dışındaki hastalıklar erken dönemde tespit ve tedavi edildiğinde ortadan kalkabiliyor. Dolayısıyla, erken tedavi şansını yitirmemek için rutin muayenelerinizi aksatmamaya ve herhangi bir yakınmanız olduğunda zaman kaybetmeden bir uzmana başvurmayı ihmal etmeyin. Peki ama tedavi sürecinde cinsel ilişkiye giremeyecek misiniz?

Neden sakıncalı? Cinsel ilişkiye girdiğiniz takdirde hastalığınızın partnerinize geçme riski oldukça yüksek. Bu nedenle tedavi olsanız bile partneriniz de aynı hastalığı taşıdığı için iyileşme şansınız oldukça düşecek.ilişkiye ne zaman girilebilir? Cinsel yolla bulaşan hastalıkların bazıları olağanüstü bulaşıcı bir özelliğe sahip. Öyle ki cinsel birleşmeye girmeseniz bile sadece genital bölgelerin yakın temasıyla da bulaşabiliyor. Dolayısıyla hastalık tamamen tedavi edilinceye kadar cinsel ilişkide bulunmayın ve durumu partneriniz mutlaka bildirin. Ancak kronik veya tedavisi uzun süren bir cinsel hastalığınız varsa, doktorunuzun izniyle prezervatif kullanarak cinsel ilişkiye girebilirsiniz.

Hamilelik döneminde

İşte hamilesiniz! Siz de artık bu mucizevi olayın baş kahramanı olacaksınız. Hamile kaldığınızı öğrenir öğrenmez bu süreçle ilgili aklınıza takılan tüm soruları yanıtlayabilmek için kolları sıvamaya başladınız bile. Tek dileğiniz bebeğinizin sağlıklı doğması. Hamileliği kazasız belasız atlatabilmek için de kitaplar aldınız, çocukları olan arkadaşlarınızda koyu sohbetlere daldınız. Ancak merak ettiğiniz bir konu daha var, ancak onu çevrenizle, hatta doktorunuzla bile paylaşmaktan çekiniyorsunuz. ‘Acaba hamilelik döneminde cinsel ilişkiye girmemde bir sakınca var mı?’ Görüşlerine başvurduğumuz uzmanlar, hamilelik sürecinde cinsel ilişkiye genellikle yasak koymadıklarını belirtiyorlar. Tabii dikkatli olmanız koşuluyla. Ancak cinsel ilişkiye girmenizin sakıncalı olduğu durumlar da söz konusu uzmanlara göre.

Neden sakıncalı? Hamileliğin son 1-1.5 ayında solunum sistemiyle ilgili sorun yaşanabiliyor. Bu dönemde kalp ve solunum sistemi açısından cinsel ilişkiyi tolere etmek zorlaşıyor. Dölyatağı ağzı açılabiliyor ve bunun sonucunda suyun erken gelmesi veya kanama gibi bazı riskler ortaya çıkabiliyor. Erken doğum riski varsa ya da bebeğin suyu zamanından önce gelmişse, cinsel ilişkide bulunmak sakıncalı oluyor. Ayrıca daha önceki hamileliğinde erken doğum yapmış veya suyu erken gelmiş kadınlar son aylarda cinsel ilişkiye girdikleri takdirde aynı sorunla karşılaşabiliyorlar. Hamileliğin son dönemlerinde cinsel ilişkiye girildiğinde gelişebilecek bir başka sorunsa enfeksiyon riskinin artması. İşte tüm bu nedenlerden dolayı uzmanlar hamileliğin son 1-1.5 ayında cinsel ilişkiye girilmesini önermiyor. Bunların yanı sıra düşük tehdidi veya kanama olduğu takdirde, cinsel ilişki ilk aylarda da yasaklanabiliyor.

İlişkiye ne zaman girilebilir? Doktorunuz bir sakınca görmediği takdirde hamileliğin son 1 – 1.5 ayına kadar cinsel ilişkiye girebilirsiniz. Kanamanız yoksa, yaranızın iyileşmesi tamamlanmışsa, ciddi bir ağrı hissetmiyorsanız, doğumdan 6 hafta sonra cinsel ilişkide bulunmanızda bir sakınca yok uzmanlara göre. Ancak bu dönemde henüz adet görmeye başlamadığınız için vajinada kuruluktan yakınmanız mümkün. Uzmanlar, bu sorunla karşılaştığınızda kayganlığı artırıcı jeller kullanmanızı öneriyorlar.

Kürtaj sonrasında

Anne olmak hiç kuşkusuz ki bir kadının tüm yaşamı boyunca tadabileceği en güzel duygulardan. Ancak, hiç istemediği halde çeşitli nedenlerden dolayı hamileliği sonlandırmak zorunda kalabiliyor insan. İşte bu durumda ilk 10 haftaya kadar yasal olarak uygulanabilen kürtajla istenmeyen gebelik önlenebiliyor. Tecrübeli uzmanlar tarafından ve hijyenik bir ortamda yapıldığında kürtajın riskleri yok denecek kadar az. Ancak yine de kürtaj her bakımdan cerrahi bir girişim. Dolayısıyla istenmeyen sağlık sorunlarıyla karşılaşmamak için kürtaj sonrasında belli bir süre cinsel ilişkiden kaçınmaya özen gösterin.

Neden sakıncalı? Kürtaj operasyonu sırasında rahmin içine müdahale edildiği için enfeksiyon riski artıyor. Dışarıdan bir müdahale gerçekleşmesi, bu bölgede etkisiz halde bulunan enfeksiyonların hareketlenmesine neden oluyor. Kürtajın yanı sıra o bölgeye yapılacak cerrahi işlemler de aynı riski taşıyor. Dolayısıyla kadın hastalıklarıyla ilgili bir operasyon sonrasında da doktorun önerdiği tarihe kadar cinsel ilişkiden kaçınmakta yarar var.

İlişkiye ne zaman girilebilir? Uzmanlar kürtajdan 2 hafta sonra cinsel ilişkiye girebileceğinizi belirtiyorlar. Ancak bu konuda en doğru kararı kürtajı yapan doktorunuz verecek