Google Servislerine Girmenin Yolları!

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığının böyle bir karar almasının sebebi aslında Youtube’a erişimi tamamen engellemek. Ancak bilmiyorlarki hiçbir zaman engelleme ve yasaklama ile birşeyi çözemezler. İşte bu yazımda sizinle Google’ın engellenen bu servislerine erişmenin bir diğer yolunu anlatacağım.

Daha önceleri mahkeme kararı ile engellenen sitelere DNS adreslerimizi değiştirerek rahatlıkla ulaşabiliyorduk. Ancak Telekomünikasyon İletişim Başkanlığının direkt olarak youtube’a ait IP adreslerini engellemesi bu yöntemimizi artık geçersiz kılıyor.

Ama tabikide demokraside çare tükenmez. Bu sefer yapmamız gereken şey hem DNS adreslerimizi değiştirmek, hemde “hosts” dosyamızda Google’ın engellenen IP adreslerini tanımlamak olacak. Bu sayede engellenen IP adreslerine rahatlıkla ulaşabiliriz.

Peki bunu nasıl yaparız hemen anlatayım:

1- Öncelikle buradaki yazımda anlattığım gibi DNS adreslerimizi Google’ın DNS adresleri olan “8.8.8.8, 8.8.4.4″ ile değiştiriyoruz.

2- Daha sonra “Windows/system32/drivers/etc” klasörü içerisindeki host dosyasını not defteri ile açıyoruz.

3- Açtığımız dosyaya aşağıdaki engellenen IP adresleri ve alan adları yazıyoruz.

74.125.43.103    youtube.com
74.125.43.103    docs.google.com
74.125.43.103    clients1.google.com.tr
74.125.43.103    translate.google.com.tr
74.125.43.105    google-analytics.com

4- Ve son olarak dosyamızı kaydediyoruz. Ayrıca yine bu yolla girmek istediğiniz diğer google servislerinide bu dosyaya yazıp girebilirsiniz.

İşte bütün yapmamız gereken bu. Yine bu şekilde Telekomünikasyon İletişim Başkanlığının engellediği diğer sitelerede rahatlıkla girebiliriz. Tek yapmamız gereken engellenen IP adresini ve alan adını hosts dosyasına girmemiz olacaktır.