i-doser kafa yapan müzik programı

Son zamanlarda özellikle ABD’deki gençler arasında hızla yayılan yeni bir moda endişe yaratıyor.

 

Bilimsel çalışmalarla belli bir düzene sokulmuş tekrar eden sesler aracılığıyla insanların psikolojisine etki etmek aslında yeni bir şey değil. Uzun yıllardır bu konu üzerine pek çoğu gizli olan çalışmalar yapıldığı biliniyor. Hatta bazı psikologların bu tür ses tedavilerini hastalarına uyguladıkları da biliniyor.
Programın kullanımı oldukça kolay
Habere konu olan uygulama ise bunlardan biraz farklı. I-Doser adlı programın üreticileri gerekli koşullar sağlandığında, program aracılığıyla dinlenen ses dosyalarının sizi uyuşturucu hap kullanmışsınız gibi etkileyeceğini iddia ediyor. Hem de tamamen yasal yollarla ve sağlınıza kötü etki yapmadan!
Hem bilgisayarlara hem de iPhone’a uygun versiyonu bulunan i-Doser ile kafayı bulmanın bazı şartları var. Öncelikle iyi bir kulaklığa sahip olmanız gerekiyor. Ses seviyesinin ne çok düşük ne de çok yüksek olmaması gerekiyor. Mümkünse ortamdaki ışığı kapatmak ve gözlerin üzerinde de ışıkla teması kesecek bir şeyler koymak gerekiyor. Daha sonra sırt üstü rahat bir pozisyonda uzanıp kendinizi tamamen müziğe vermeniz gerekiyor.
Peki, gerÇekten bu sesleri dinlemek işe yarıyor mu?
Şu anda Youtube başta olmak üzere video paylaşım sitelerinde i-Doser ile kendinden geçen gençlerin videoları bolca bulunabiliyor. Ayrıca i-doser.com sitesinde bu deneyimi yaşayanlar kendi aralarında tecrübelerini de paylaşıyorlar. Gelgelelim bütün bunların düzmece olduğunu ve söz konusu program ile dinlenen seslerin hiçbir etkisi olmadığını söyleyenlerin sayısı da az değil.
I-doser ile dinlediğiniz her MP3 dosyası farklı bir etki bırakma iddiası da taşıyor. Bir tanesi çok miktarda alkol almışsınız gibi sebepsiz yere gülme krizine girmenize yol açma iddiasındayken bir diğeri halüsinasyonlar görmenizi garanti ediyor. Hatta orgazm hissi verdiğini iddia eden MP3 dosyaları bile var!
Henüz çok fazla kişi tarafından bilinmemesine rağmen özellikle ABD’de i-doser aleyhine kampanyalar başladı bile. Bu ses dosyalarının gerçekten uyuşturucu etkisi yaptığı ispatlanırsa işler daha da karmaşık bir hal alacak. Çünkü ortada fiziksel olarak vücuda alınan hap veya benzeri bir şey yok. Aynı zamanda vücudun kimyasal dengesini altüst edip sağlık problemlerine yol açacak bir şey de yok. Bu durumda kontrol altına alınması son derece güç olan i-Doser‘ın bir patlama şeklinde yaygınlaşmasının önüne geçilmesi neredeyse imkansız gibi görünüyor.
İnternet üzerinde ücretsiz bir şekilde bazı MP3 dosyalarına ulaşmak mümkün olmasına rağmen i-doser‘ın sitesinden oldukça geniş bir arşive tanesi yaklaşık 5 dolara ulaşılabiliyor. Programın yapımcıları buradan oldukça yüklü bir gelir elde etmeyi planlıyorlar.