İnternetten ürün araştırmak

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Büyük çoğunluğumuz birşeyler almadan önce internetten ürün hakkındaki yorumları okuyoruz.  Fakat farkettiyseniz bu yorumların %80′i ürünü kötüler nitelikte. Bunların hepsi interneti bilinçiz kullanan insanımızdan kaynaklanıyor. Ya da başka bir deyişle ürün kötü çıktığında internete girip kötülemek için can atarken, üründe sorun çıkmadığında -memnun kaldığında- internette bunu belirtmeye gerek duymuyor. Bu da ürünlerin hep hatalı yönlerini görmemize neden oluyor ve alacağınız üründen vazgeçmemize bile yol açabiliyor.

Bakın markalar hakkında ne yorumlar yapılmış.
Sony

Yıllarca imajını ve yaygınlığını kullanarak müşterisine türlü türlü şeyler dayattı ve dayatmaya da devam ediyor. Kibirlendi, “ben yaptım oldu” mantığıyla daha çok para kazanmaya çalıştı. Zaman zaman rakiplerini ciddiye almadı, sonra ciddiye almadığı rakiplerini taklit eder oldu. Beceriksizliğini ortaya çıkaran insanları mahkemeye verdi. Korsana savaş açayım derken kendi müşterisine bulaştı.

Ama bugün faaliyet gösterdiğin sektörlerin hiçbirinde lider değil, en iyisi değil… Ne televizyonda, ne telefonda, ne fotoğraf makinesinde, ne mobil müzik çalarlarda, ne oyun konsollarında…

O eski yarışılmaz sony firmasından eser yok ortalıkta… Geçmiş olsun.

 

Samsung

Müşterisine ayıplı ürün satıp değişim talebini reddeden ve bunu dap isimli prosedürüne bağlayan uzak durulası firma. Dap ne diye soruyosun, bir şey diyemiyolar.  Satış sözleşmesinde mi var, garanti belgesinde mi var, internet sitenizde mi var, bana tebliğ ettiniz mi diye soruyosun cevap veremiyorlar. Çünkü hiç biri yok, hiç biri olmadı.

Ama bu olay burda bitmez, kendileriyle hesaplaşacağız. Firmaların bi tarafını kaldıranlar utansın…

Toshiba

En kötü yetkili servisi ödülüne layık gördüğüm elektronik markasının adıdır. Bir markanın servisi bu kadar kötü olur. Sokaktaki amcanın “benim sözüm garantidir evlat” sözü, bu markanın türkiye temsilcilerinden özellikle de ankara yetkili servisinden daha çok önem taşır benim için. Sırf bu yüzden toshiba’dan alışveriş yapmam arkadaş. Abarttığımı düşünenlere şunu belirtiyorum ki yurt dışından aldığım laptop’un 2 yıl garantili olduğunu hem Türkiye hem Dubai’den tescil ederek aldım.  Sonra alet bozuldu, “aaa 1 yılmış abi bunun garanti süresi, pardon” dediler. Binbir takla attım, japonya, almanya, amerika fln aramadığım yer kalmadı en son aldılar ve 6 ay vermediler aleti. evet tam 6 ay! 30 iş günü dediğimde de aletiniz yurtdışı girişli ne 30 iş gününden bahsediyorsunuz siz gibisinden bir tavır takındılar. işte bu yüzden almayın aldırmayın arkadaş. aletler çok sağlam eyvallah ama bir bozulursa hayatınız cehenneme dönüyor!

Casper

daha 1. yıl bitmeden “dıııııt dıııııt” şeklinde ses gelip kapanırdı bilgisayar, sonra tam göndermeye karar verdiğimde sorun ortadan kalktı. aynı sorun 2. sene tekrar kendini gösterdi, ve yapıldı. “tam sorun yok artık” derken, ekrana, bilgisayarı 10 kez açmadan görüntü gelmez oldu. yetkili servise götürdüm, ne hikmetse orada mis gibi çalıştı. aynı zamanda msn’de -sanırım ekran kartından dolayı- yazılar bir garip. yetkili servis de “hmmm neden böyle bilmiyorum, garip” şeklinde bir yorumda bulundu. oyun oynamak maksadı ile almadığım için 256 mb ekran kartı işimi görür diye düşünürken google earth’ın bile adam akıllı açılmadığını görmek şaşırtmadı değil, vesaire vesaire.

bu firmadan bir daha sittin sene en ufak bir ürün almam, tanıdığım bir arkadaşım alacak olursa henüz 2 yıllık laptop ile yaşadığım tecrübeleri kendisine aktarırım.

Bu böyle uzayıp gider. Yazdığım markalar dünyada kendini kanıtlamış firmalar olmasına rağmen yapılan yorumlar böyle, ikinci kalite markaları yazmıyorum bile siz düşünün. Ne yapalım şimdi biz ? Hiçbirşey almayalım mı herkes her firmayı kötülemiş… Ben ürün araştırırken kendime bazı kriterler hazırladım size de faydalı olacağından eminim.

  • Öncelikle ürün hakkında araştırma yapcaksanız marka olarak değil ürün olarak araştırma yapmanız faydalı olacaktır. Yani Notebook alacaksanız, “Toshibo notebook yorumları” diye arama yapmak yerine “Toshiba notebook önerileri” diye arama yaparsanız kesin sonuca varmanız kolaylaşır. Toshiba notebook yorumları diye arama yaptığınızda çoğunlukla ürün hakkındaki kötü yorumlar çıkar, ama önerileri yazdığınızda şu şu notebook iyidir çünkü şu yüzden gibi yorumlar olur. Bu da ürün hakkında olumlu yorumlar görmeniz için faydalı olacaktır.
  • Fikir sahibi olurken sözlüklerden ve forumlardan mümkün olduğunca uzak durmakta fayda var. İnsanlar entry veya mesaj sayısı artsın diye gereksiz şeyler yazabiliyor. İtibar etmeyin gördüklerinize, ama iyi yorumlar varsa dikkata alabilirsiniz 🙂 Ya da güvenilir kişilerin yorumlarına itibar edin.  Sizin için en sağlam kaynaklar bloglar olacaktır. Çoğu blog yazarı okuyucusunun güvenini kazanmak ister.
  •  Yok şu parçası bozuldu şunu yapmadılar vs. gibi yorumlara pek fazla önem göstermeyin o; markadan ziyade aldığınız yer ile alakalı olabilir.