iPhone’daki Uygulamaları PC’ye – iTunes’ a Aktarma {Resimli Anlatım}

iPhone’daki Uygulamaları PC’ye Aktarma {Resimli Anlatım}

Yakın zamanda aynı sorun ile baş ettiğimden güzel bir rehber ile aynı sorunu yaşayan ve uygulamalarını kaybetme korkusu ile sadece 1 bilgisayara çakılıp kalanlara yardım etmeye çalışacağım.
Öncelikle sorunumuzu belirleyelim: iPhone’unuzdaki uygulamalarınızı 2. bir bilgisayara nasıl atarsınız?
Sorunumuzu belirledikten sonra adım adım bu sorunu çözmeye çalışalım.
1. Adım: Yanlış hareketlerden kaçınma

Öncelikle sizi yanlış yapabileceğiniz bir konuda uyarma ile başlayalım. Aslında rehberimizin belki de en önemli kısmı burası çünkü eğer uygulamalarınızı kaybederseniz bu rehberin hiçbir amacı kalmaz. Hele ki uzun süredir iPhone kullanıyor ve yüzlerce uygulama yükleyip silmişseniz e-postanıza gönderilen faturalardan da uygulamarınızın isimlerini bulmakta zorlanabilirsiniz. Daha da kötüsü o kadar para verip aldığınız uygulamaları kaybetmiş olabilirsiniz.
iPhonu’nuzu bilgisayara bağladınız ve iTunes’u açıp bağladığınız cihazı seçtiniz. Alt menüden “Applications” menüsüne geldiğinizde o anda bilgisayarınızda olan uygulamaları ve iPhone ekranında yüklü olanları görebilirsiniz. “Sync” işaretli olmayacaktır. Eğer uygulamalarınızı iTunes’a atmak için “Sync” derseniz size bir uyarı verecektir: “iTunes’daki tüm uygulamalar telefona kopyalanacak ve telefondakiler silinecek” diye. Buna kesinlikle tamam demeyin. “Cancel” yani iptal deyin ve bu işlemi unutun. Anlatacağımız yöntem bu işleme gelene kadar biraz yol kat etmeli.

2. Adım: iPhone’daki programları bilgisayara atma.

İlk önce bir test yaparak başlayacağız. Alttaki gibi cihaz simgesinin üstüne sağ tıklayın ve “Transfer Purchases” deyin.

Eğer size Authorize edilmediğine dair bir uyarı veriyorsa ilk önce iTunes hesabınızın bu bilgisayar tarafından tanınmasını kaydedilmesini sağlamalısınız. Bunun için üst menüden Store sekmesi altındaki “Authorize Computer”a tıklamalısınız. Tabii bunu yapmadan önce iTunes hesabınıza giriş yaptığınızdan emin olun. Yine aynı sekmeden giriş yapabilirsiniz. Bu işlem sonunda bilgisayarınız otomatik olarak tanınacaktır. Size bir uyarı da verecektir 5 bilgisayar hakkınızdan 3 tanesi ya da daha azı kaldığına dair. Bu demek oluyor ki hesabı 5 ayrı bilgisayara tanıtabiliyorsunuz. Merak etmeyin eğer bilgisayarınızı satarsanız satmadan önce “Deauthorize” edebilirsiniz.
Unutmadan eğer benim gibi 2 tane hesabınız varsa ve her iki hesaptan da uygulama indirdiyseniz her iki hesap için de ayrı ayrı bu işlemleri yapmanız gerekiyor. Yani her ikisi için de Authorize etmeli ve Transfer Purhases demelisiniz. Aksi halde yapmadığınız hesaptan indirdiğiniz uygulamalar 3. adımda silinir.

3. adım: Bu sefer biraz cesaret.

Biraz cesaret buluyoruz artık çünkü tüm uygulamalarımızı bilgisayara attık. Artık “Sync Applications” diyebilirsiniz. Uyarı verecektir yine buna “Hamdi beyin teklifi çok güzel ama ben devam etmek istiyorum” diyebilirsiniz. Yani Sync et deyin ve zaten uygulamalar telefonda da olduğu için herhangi bir işlem yapmayacaktır.

Sonunda işlem tamam gibi gözükürken başka bir sorunla karşılaşıyoruz. Bilgisayar ile telefon arasında bir anlaşmazlık var. Daha önceki ekran görüntülerinden benim iPhone’umun 1. ekranının bu uygulama sırasına göre olmadığını görebilrisiniz. Yani uygulamaları karışık atmış.
4. Adım: Uygulamaların düzenlenip telefonla eşlenmesi

Burada da bir uyanıklık yapıyoruz ve iPhone’umuzun ekranından bakarak uygulamaları eski sıralarına oturtuyoruz. Silmek istediğiniz uygulamalar var ise yine bu düzenleme ekranından silebilirsiniz.

Yeniden düzenleme bittikten sonra sağ altta “Apply” yani uygula diyoruz ve biraz bekliyoruz. 1 dakikayı geçebilir bu beklememiz telaşa gerek yok.
5. Adım: İşlem tamam

Eşleme sonrası yine bir korku ile iPhone’umuzu alıyoruz kilidi açıp hemen ilk iş rehberimizi kontrol ediyoruz. Eğer yerinde ise sorun yok demektir. Çünkü zaten diğer uygulamalarınızın sıraları aynı olduğundan onlarda bir değişiklik olmayacaktır. Apple’ın telif haklarına saygısı çok fazla olduğundan ve güvenlik açısından biraz abartılı önlem almasından dolayı işlemler bu kadar karışık olabiliyor. Ama sonuç olarak sorunsuz bir şekilde uygulamalarımızı kurtardık ve önemli olan da buydu.

Son bir kere tekrar edelim:

Adım 1: Yanlış hareketlerden kaçınıyoruz. Dikkati elden bırakmıyoruz.
Adım 2: Uygulamaları atma sürecine başlıyoruz.
Adım 3: Biraz cesaret bulup eşleme işlemini yapıyoruz.
Adım 4: Dağınık uygulamalarımızı düzenliyoruz.
Adım 5: Düzenli halini yeniden telefonumuzla eşliyoruz ve Mucize!!! İşlem tamam.

Not: Herhangi bir sorunla karşılaşsanız dahi merak etmeyin eski bilgisayarınızda tüm eski ayarlarınız durduğundan her zaman geri alma şansınız var.

 

Alıntı:

Ceplab.com