Matematik’te Bilinmeyen “Üçleme Kuralı” Bulundu

Kocaeli’de geçen yıla kadar bir köy okulunda eğitim gören ilköğretim 8. sınıf öğrencisi Şaban Ayvaz, 3’ün doğal sayı kuvvetlerinin basamak sayısını hesaplamaya yarayan “Üçleme Kuralı” adlı formülü buldu.

İzmit Atatürk İlköğretim Okulu öğrencisi Ayvaz, “Üçleme Kuralı” adlı formülle Milli Eğitim Bakanlığı ve TÜBİTAK iş birliği ile Türkiye genelinde düzenlenen “Bu Benim Eserim” adlı matematik ve fen bilimleri proje yarışmasında birinci olan öğrenciler arasında yer aldı.

Ankara ‘da 13 Mayısta düzenlenen törende ödülünü alan Ayvaz, “Üçleme Kuralı” adını verdiği projesiyle üçün doğal sayı kuvvetinin kaç basamaklı olduğunun rahat bir şekilde bulunabildiğini söyledi.

3 üzeri 40’ın kaç basamaklı bir sayı olduğunu tespit edebilmek için 3’ü 40 defa yan yana yazıp, çarpmak gerektiğini, bu işlemin de büyük zaman kaybına neden olduğunu ifade eden Ayvaz, 10’un doğal sayı kuvvetine 1 ilave ederek kuvvetinin basamak sayısının hesaplanması formülünden yola çıkarak, diğer sayılar için de bir formül bulunabileceğini düşündüğünü ve buradan hareket ettiğini anlattı.

Düşüncesini matematik öğretmeni Mustafa Kızıl ile paylaştığını dile getiren Ayvaz, “Üslü sayıları çok sever, sürekli üslü sayılar üzerinde çalışırdım. 10’un doğal sayı kuvvetinin basamak sayısının belirlenmesine kolaylık sağlayan formülün diğer sayılar için de geçerli olup olmadığını düşünüyordum. Öğretmenimin de yönlendirmesiyle 3’ün doğal sayı kuvvetlerinin basamak sayısını hesaplamaya yarayan ‘1 10.(n-1) m’ formülünü buldum” diye konuştu.

“Üçleme Kuralı” adını verdiği formülle söz konusu yarışmaya katıldığını ifade eden Ayvaz, 33 bine aşkın proje arasından ilk 50’lik bölüme girdiğini söyledi.

Yarışmada ilk 50’ye giren projelerin birinci sayıldığını vurgulayan Ayvaz, “Birinciler arasında bulunmak beni çok mutlu etti. Matematik alanında bundan sonra da çalışmalarım devam edecek” dedi.

Bu arada, Ayvaz’ın geçen yıl kaydını Kandıra’nın Araban köyünde bulunan ilköğretim okulundan halen eğitimine devam ettiği Atatürk İlköğretim Okulu’na aldırdığı ve özel bir yurtta kaldığı öğrenildi.

Matematik Öğretmeni Mustafa Kızıl ise matematikte bulduğu formülle Türkiye birincisi olan öğrenciler arasında giren Ayvaz’la gurur duyduğunu söyledi.

Daha önce 3 sayısıyla ilgili benzer bir formülün bulunmadığını ifade eden Kızıl, çalışmaların ürünü olarak elde edilen başarının okullarındaki diğer öğrenciler arasında büyük bir istek uyandırdığını, şimdiden gelecek yıl ki yarışmaya hazırlandıklarını sözlerine ekledi.

Okul Müdürü İsmail Ünlü de kendilerine bu sevinci yaşatan öğretmen ve öğrencisiyle gurur duyduğunu söyledi.