Ne Neye Etken – Vitamin & Mineraller

A VİTAMİNİ NELERDE BULUNUR?: Karaciğer, peynir, yumurta, yağlı balıklar, süt, yoğurt. FAYDALARI: Daha iyi görme, cildin sağlıklı olması, bağışıklık sisteminin güçlenmesi.
RİSKLERİ: Kemiklerin kolay kırılması.
GÜNLÜK MAKSİMUM DOZ: Ekstra vitamin ve karaciğer yememesi gereken hamile kadınlar haricinde 1.5 mg.

B3 (Niasin) VİTAMİNİ NELERDE BULUNUR?: Sığır eti, domuz, tavuk, tahıl unu, mısır unu, yumurta, süt.
FAYDALARI: Vücutta enerji üretilmesi; sinir ve sindirim sisteminin sağlıklı kalması.
RİSKLERİ: Ciltte kızarıklık, uzun süre yüksek dozda kullanımda karaciğer tahribatı.
GÜNLÜK MAKSİMUM DOZ: 17 mg.

B6 VİTAMİNİ NELERDE BULUNUR?: Karaciğer, tavuk, hindi, morina balığı, ekmek, tahıl, yumurta, sebze, soya fasulyesi, yerfıstığı, süt, patates ve kahvaltılarda kullanılan bazı tahıl ürünleri. FAYDALARI: Karbohidrat ve proteinlerden alınan enerjinin saklanması, oksijeni dolaştıran hemoglobin oluşması.
RİSKLERİ: Fazla ya da uzun süre kullanımda kol ve bacaklarda hissizlik.
GÜNLÜK MAKSİMUM DOZ: Ekstra vitamin ve karaciğer yememesi gereken hamile kadınlar haricinde 1.5 mg.

B3 (Niasin) VİTAMİNİ NELERDE BULUNUR?: Sığır eti, domuz, tavuk, tahıl unu, mısır unu, yumurta, süt.
FAYDALARI: Vücutta enerji üretilmesi; sinir ve sindirim sisteminin sağlıklı kalması.
RİSKLERİ: Ciltte kızarıklık, uzun süre yüksek dozda kullanımda karaciğer tahribatı.
GÜNLÜK MAKSİMUM DOZ: 17 mg.

B6 VİTAMİNİ NELERDE BULUNUR?: Karaciğer, tavuk, hindi, morina balığı, ekmek, tahıl, yumurta, sebze, soya fasulyesi, yerfıstığı, süt, patates ve kahvaltılarda kullanılan bazı tahıl ürünleri. FAYDALARI: Karbohidrat ve proteinlerden alınan enerjinin saklanması, oksijeni dolaştıran hemoglobin oluşması.
RİSKLERİ: Fazla ya da uzun süre kullanımda kol ve bacaklarda hissizlik.
GÜNLÜK MAKSİMUM DOZ: 10 mg.

B12 VİTAMİNİ NELERDE BULUNUR?: Et, karaciğer, somon balığı, morina, süt, yumurta ve maya. FAYDALARI: Alyuvar üretimi, sinir sisteminin sağlıklı tutulması; folik asit işlenmesi.
RİSKLERİ: Bilinmiyor.
GÜNLÜK MAKSİMUM DOZ: 2 mg.

C VİTAMİNİ NELERDE BULUNUR?: Biberiye, brokoli, patates, portakal ve kiwi. FAYDALARI: Hücrelerin korunması, demirin vücutta emilimi. RİSKLERİ: Karın ağrısı ve ishal. GÜNLÜK MAKSİMUM DOZ: 1,000 mg.

D VİTAMİNİ NELERDE BULUNUR?: Yağlı balıklar, karaciğer ve yumurta. FAYDALARI: Diş ve kemikleri sağlıklı tutan kalsiyum ve fosfatın düzenlenmesi. RİSKLERİ: Kemiklerin zayıflaması. GÜNLÜK MAKSİMUM DOZ: 0.025 mg.

E VİTAMİNİ NELERDE BULUNUR?: Soya, mısır, zeytinyağı, fındık. FAYDALARI: Antioksidan vazifesi görür. RİSKLERİ: Bilinmiyor. GÜNLÜK MAKSİMUM DOZ: 540 mg.

K VİTAMİNİ NELERDE BULUNUR?: Brokoli, ıspanak, sebze yağları, tahıl, domuz eti, peynir. FAYDALARI: Yaraların iyileşmesi, kemiklerin güçlenmesi. RİSKLERİ: Bilinmiyor. GÜNLÜK MAKSİMUM DOZ: 1 mg.

BETA KAROTEN NELERDE BULUNUR?: Sarı ve yeşil yapraklı sebzeler, ıspanak, havuç, kırmızı biber; mango, kavun ve kayısı gibi sarı meyveler. FAYDALARI: Cilt ve mukoza astarının sağlıklı olmasını sağlayan A vitaminine dönüşür; enfeksiyonlara ve gece görme zorluklarına karşı bağışıklık sistemini güçlendirir. RİSKLERİ: Sigara içenler ve asbeste maruz kalanlarda akciğer kanseri riskini artırır. Fazla alınması durumunda da kanser riskini yükseltir. GÜNLÜK MAKSİMUM DOZ: 7 mg.

KROM NELERDE BULUNUR?: Et, buğday ekmeği, hububatlar ve baharat. FAYDALARI: Gıdalardan aldığımız enerji miktarını etkiliyor. RİSKLERİ: Bilinmiyor. GÜNLÜK MAKSİMUM DOZ: 10 mg.

MANGANEZ NELERDE BULUNUR?: Ekmek, fındık, tahıl, bazı yeşil sebzeler ve çay. FAYDALARI: Vücuttaki enzimlerin harekete geçmesine yardımcı oluyor. RİSKLERİ: Uzun süre fazla dozda alınırsa sinir tahribatı, yorgunluk ve depresyon. GÜNLÜK MAKSİMUM DOZ: Sağlıklı yetişkinler için 4 mg, yaşlılar için 0.5 mg.

FOSFOR NELERDE BULUNUR?: Kırmızı et, mandıra ürünleri, balık, kümes hayvanları, ekmek, pirinç ve yulaf. FAYDALARI: Kemik ve dişlerin güçlenmesi. RİSKLERİ: İshal ve karın ağrısı, uzun süreli yüksek dozda alımında kemiklerdeki kalsiyum miktarının azalması (kırıkları kolaylaştırır). GÜNLÜK MAKSİMUM DOZ: 250 mg.

ÇİNKO NELERDE BULUNUR?: Et, kabuklu deniz mahsülleri, süt, peynir, ekmek, tahıl ürünleri. FAYDALARI: Yeni hücre ve enzim oluşumu; karbohidrat, yağ ve proteinin işlenmesi; yaraların iyileşmesi. RİSKLERİ: Anemi, kemik zayıflaması. GÜNLÜK MAKSİMUM DOZ: 25 mg.

KALSİYUM NELERDE BULUNUR?: Süt, peynir ve diğer mandıra ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler, soya fasulyesi ürünleri, fındık, ekmek, sardalye. FAYDALARI: Kemik ve dişlerin güçlenmesi, kas büzülmelerinin düzenlenmesi, kanın pıhtılaşması, tansiyonu düşürmesi, kolon ve meme kanserine karşı koruması. RİSKLERİ: Karın ağrısı ve ishal. GÜNLÜK MAKSİMUM DOZ: 1,500 mg.

DEMİR NELERDE BULUNUR?: Madensuyu, karaciğer, et, fasulye, fındık, kuru meyveler, tahıllar, kuvvetlendirilmiş kahvaltılık tahıllar, soya fasulyesi unu, koyu yeşil yapraklı sebzeler. FAYDALARI: Oksijeni vücutta dolaştıran alyuvarların oluşumuna yardımcı olur. RİSKLERİ: Kabızlık, mide bulantısı, kusma ve karın ağrısı. GÜNLÜK MAKSİMUM DOZ: 17 mg.

NİKEL NELERDE BULUNUR?: Mercimek, yulaf ve fındık. FAYDALARI: Alyuvarlar oluşumuna ve demirin emilimine yardımcı olur. RİSKLERİ: Nikel alerjisi olanlarda deri döküntüsüne neden olabilir. GÜNLÜK MAKSİMUM DOZ: Nikele alerjisi olanlar bu haplardan almamalılar.

BİYOTİN NELERDE BULUNUR?: Böbrek, karaciğer, yumurta, karışık kuru meyve. FAYDALARI: Vücudun gıdayı enerjiye dönüştürmesi. RİSKLERİ: Bilinmiyor GÜNLÜK MAKSİMUM DOZ: 0.9 mg.

BOR NELERDE BULUNUR?: Yeşil sebzeler, meyve ve fındık. FAYDALARI: Vücudun glukoz, yağ, östrojen ve mineralleri kullanmasını sağlar. RİSKLERİ: Sperm verimini düşürebilir. GÜNLÜK MAKSİMUM DOZ: 6 mg.

KOBALT NELERDE BULUNUR?: Balık, fındık, brokoli, ıspanak ve tahıl. FAYDALARI: B12 vitaminine destek. RİSKLERİ: Uzun süre yüksek doz kalbi etkileyebilir ve sperm verimini azaltabilir. GÜNLÜK MAKSİMUM DOZ: 1.4 mg.

BAKIR NELERDE BULUNUR?: Fındık, kabuklu deniz mahsulleri ve sakatatlar. FAYDALARI: Çocuk ve beyin gelişimi ile bağışıklık sisteminin güçlenmesi, kemiklerin güçlenmesi, alyuvar ve akyuvar oluşumu. RİSKLERİ: Mide ağrısı, akciğer ve böbreklerde tahribat. GÜNLÜK MAKSİMUM DOZ: 1 mg.

FOLİK ASİT NELERDE BULUNUR?: Yeşil yapraklı sebzeler, brokoli, Brüksel lahanası, bezelye, portakal, nohut, kahverengi pirinç, ve muz. FAYDALARI: Sağlıklı alyuvar oluşumu, nöral yollardaki bozuklukları azaltması. RİSKLERİ: Sinir sisteminde harabiyet, yaşlılarda B12 emilimini zorlaştırması. GÜNLÜK MAKSİMUM DOZ: 1 mg.

İYOT NELERDE BULUNUR?: Tuzlu su balıkları, kabuklu deniz mahsülleri, tahıl, hububat, süt. FAYDALARI: Hücreleri sağlıklı tutması. RİSKLERİ: Tiroid bezlerine etki, kilo alımı. GÜNLÜK MAKSİMUM DOZ: 0.5 mg.

MAGNEZYUM NELERDE BULUNUR?: Ispanak, fındık, ekmek, balık, et ve mandıra ürünleri. FAYDALARI: Kemiklerin güçlenmesi. RİSKLERİ: İshal. GÜNLÜK MAKSİMUM DOZ: 400 mg.

MOLİBDENUM NELERDE BULUNUR?: Bezelye, brokoli, ıspanak, karnabahar, fındık, yulaf. FAYDALARI: Genleri üretip onaran enzimlerin harekete geçmesine yardımcı olur. RİSKLERİ: Eklemlerde ağrı. GÜNLÜK MAKSİMUM DOZ: Bol çeşitli ve dengeli diyetlerde alınması yeterli.

PANTOTENİK ASİT NELERDE BULUNUR?: Bütün et ve sebzeler. Özellikle tavuk, sığır eti, patates, lapa, domates, karaciğer, yumurta, brokoli, kahverengi pirinç, buğday ekmeği. FAYDALARI: Vücuttaki enerjinin serbest kalmasına yardımcı olur. RİSKLERİ: Bilinmiyor GÜNLÜK MAKSİMUM DOZ: 200 mg.

POTASYUM NELERDE BULUNUR?: Meyve, sebze, bakliyat, fındık, süt, balık, ekmek, kabuklu deniz mahsulleri, sığır eti, tavuk, hindi, karaciğer. FAYDALARI: Vücuttaki gıdaların dengesini kontrol eder ve tansiyonu düşürür. RİSKLERİ: Karın ağrısı, mide bulantısı ve ishale neden olabilir. GÜNLÜK MAKSİMUM DOZ: Almaması gereken yaşlılar dışında 3,700 mg.

RIBOFLAVİN NELERDE BULUNUR?: Süt, yumurta, güçlendirilmiş kahvaltılık tahıllar, pirinç, mantar. FAYDALARI: Cilt, göz, sinir sistemi ve mukoza zarının sağlıklı kalması, steroid ile alyuvar üretimi. RİSKLERİ: Bilinmiyor: GÜNLÜK MAKSİMUM DOZ: 40 mg.
%