Okullarda Artık Kıyafetler Serbest

Okullarda serbest kıyafet dönemi başlıyor. Gelecek öğretim yılından itibaren öğrenciler okula mavi önlük ya da okulların belirlediği formaları giymeden gidecek. Ancak serbest kıyafet uygulamasının da bazı kuralları var. Örneğin okullarda kota izin yok. Şort ve askılı giymek de yasak. Kıyafetler dini, etnik, ideolojik sembol ve renkleri taşımayacak. Başörtüsü ve türbana da izin yok.

Milli Eğitim Bakanlığı, “Okullardaki Görevlilerle Öğrencilerin Kılık Kıyafetlerine İlişkin Yönetmelik”te de değişiklik yapmaya hazırlanıyor. Yasada hala ilköğretim ve ortaöğretim okullarında okuyan çocukların “siyah” önlük giymesine yönelik kural var. Milli Eğitim Bakanlığı’nın daha önce düzenlediği çalıştayda kıyafetlere serbestlik getirilmesi önerisi yer almıştı. Milli Eğitim Bakanlığı öğretmen, öğrenci ve veliler arasında yaptığı “Okul kıyafetleri serbest olsun mu?” anketine göre de “Önlük kalksın, serbest kıyafet gelsin” diyenlerin sayısı “Önlük uygulaması devam etsin” diyenlerin önüne geçti.

Düzenlemeye göre yeni eğitim öğretim yılında okullarda serbest kıyafet dönemi başlayacak. Ancak serbest kıyafet uygulamasının da kendine göre bazı kuralları olacak. Kışın pamuklu yazın keten pantolon giyilecek. Kota izin yok. Şort ve askılı giymek yasak. Kızlarda etek giyme. zorunluluğu yok. Etek boyu dizin hemen altında olacak.

Erkek öğrenciler kışın renk şartı olmaksızın gömlek ve ceket giyecek yazın tişört serbest. Erkek öğrencilerde tek renk kravat zorunluluğu kaldırıldı. Kıyafetler dini, etnik, ideolojik sembol ve renkleri taşımayacak. Başörtüsü, türbana izin yok. Sandalet ve terlik gibi ayağı açıkta bırakan ayakkabılar giyilemeyecek.