ÖSYM 2010 Tercih kılavuzu – ÖSYM LYS tercih kılavuzu

ÖSYM 2010 LYS tercih kılavuzu LYS tercih rehberi son değişiklikler yapılmıştır. ÖSYM 2010 LYS tercih kılavuzu ve LYS taban puanlar tercih rehberi tabloları ve genel bilgiler indirmek için tıklayın, ÖSYM 2010 LYS tercih kılavuzu ve LYS taban puanlar tercih rehberi ile kontenjanları, taban puanları ve yükseköğretim programları listesi, ÖSYM 2010 LYS tercih kılavuzu ve rehberi indirerek tercihinizi yapın…

ÖSYM Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi LYS 2010 tercih rehberi ve kılavuzunu açıkladı. Lisans Yerleştirme Sınavı sonuçlarına göre öğrenciler 26 Temmuz’da yani bu Pazartesi tercih yapmaya başlayacaklar. LYS 2010 tercih kılavuzu ve rehberi ile önce Genel Bilgiler bölümünü dikkatlice okuyunuz ve tercihlerinizi doğru yapabilmek için uyarılara dikkat ediniz. ÖSYM 2010 LYS Lisans Yerleştirme Sınavı tercih kılavuzu ve rehberi yapılan hatalar ile öğrencileri adeta çıldırttı fakat tabloların düzeltilmiş halleri ve yapılan düzeltmeler aşşağıda mevcuttur. ÖSYM Başkanı Yarımağan’a göre ”ufak bir hata” olan yanlışlıklar LYS 2010 tercih kılavuzu ve rehberi inceleyen adayları yine zor duruma soktu. ÖSYM’nin adeta her sene yaşattığı hata resitali bu yıl kılavuzlara yansırken öğrencilerin yerleştirilmesinde yapılacak yanlışlar ise şuan adayların gündeminde.

ÖSYM 2010 LYS tercih kılavuzu tablolarında YGS ve LYS’nin 5 ayrı bölümüne göre öğrenci alacak Yükseköğretim Programları mevcut. Aşşağıda gerekli açıklamalar mevcuttur ve meslek liselilerin dikkat etmesi gereken husular ise önemlidir. Ayrıca öğrenciler LYS 2010 tercih kılavuzu ve rehberine göre yapacağı tercihlerini ÖSYM Merkezlerinden alacakları randevu ve insternet üzerinden yapabilecekler. ÖSYM’nin küçültmeye çalıştığı hatalar tablolarla sınırlı kalmadı puanlarda da hatalar yapıldı. Uzmanlara göre LYS 2010 Tercih kılavuzu rehberindeki puanları 30 – 40 puan düşük yazılmış gibi düşünmeniz gerekmektedir. Öğrenciler açıkta kalmamak için tercihlerinizi çok ama çok dikkatli yapmanız gerekmektedir. Birincikuvvet ekibi olarak ÖSYM ve LYS ile ilgili tüm gelişmeleri yakından takip etmekteyiz ve bu sözde ‘küçük’ hataların etkilerini en aza indirebilmek için çalışmaktayız.Hepimizin zamanında girdiği ve sistemi bir şekilde kabullenmek zorunda olduğumuz bu sınavda yaşanan güçlükler ve verilen emeklerin boşa gitmemesi için uyarıları dikkate almanız önemle rica olunur.

ÖSYM’nin kılavuzda yaptığı hatalar öğrencileri çılgına çevirirken başkan Yarımağan’a da eleştirilerin haklı olarak ardı arkası kesilmiyor. ÖSYM başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan hatayı adeta ‘küçültmeye çalışırken’ Tahir Hatipoğlu yerinde ve doğru açıklamalarda bulundu. Tüm sınavları ÖSYM’nin yaptığına dikkat çeken Hatipoğlu ‘para içinde yüzüyorlar ama adam gibi personel almıyorlar’ dedi. ÖSYM’nin yaklaşık 75 milyar lirayı YÖK’e aktardığı ve bu paranın toplam paranın %25’i olduğu düşünülürse ÖSYM’nin kasasındaki para ile yüksek nitelikli personel alımı gerçekleştirmemesi büyük tepki çekiyor. Hatipoğlu ‘bu işi yapamayacaksa ÖSYM’nin başında ne işi var’ şeklinde sert açıklamalarda bulundu. YÖK’e bağlı bir korum olan ÖSYM’nin kadrolu ve sözleşmeli olarak 315 çalışanı bulunurken, YÖK çalışanları kadar maaş alıyorlar. Ayrıca girdikleri sınavlardan da ücret alan ÖSYM çalışanları ekonomik olarak da YÖK’te çalışanlardan daha iyi durumda. İşte ÖSYM’nin bu muhteşem yapısının içerisinde pastadan payını alanlar bir şekilde mutlu oluyorlar. Milyonlarca aday ise kılavuz başında hayatlarına yön verecek kararlar için kılavuzu inceliyorlar. İşte böyle bir düzen içerisinde ‘eğitim şart’ ama önce kimlerin eğitilmesi gerektiği gayet ortada.

KILAVUZDA YAPILAN DÜZELTMELER İÇİN MUTLAKA TIKLAYINIZ

ÖSYM 2010 LYS TERCİH KILAVUZU TÜM DETAYLAR İÇİN TIKLAYINIZ

ÖNEMLİ UYARI

ÖSYM tercih kılavuzuna göre tercih yapacak adaylar mutlaka yayınlanan düzeltme tablosuna gözatmalılar. Aksi takdirde yaptıkları LYS tercih sonuçları hüzünle bitebilir. Haberin devamında yer alan LYS tercih rehberine göz attıktan sonra mutlaka düzeltme tablosunu da inceleyiniz. (Düzeltme tablosuda haberin devamında yer alıyor

TERCİHLERİ YAPARKEN DİKKAT EDİLECEKLER

ÖSYM LYS tercih kılavuzu ÖSYM merkezlerinden kitapçık şeklnde satın alınabiliyor fakat aynı kitapçığı bölümünüze uygun tabloları seçerek indirip bilgisayarınızdan kontrol edebilirsiniz. ÖSYM LYS tercih kılavuzunu resmi olarak yayınladı ve 26 Temmuz’da tercih yapmaya başlayacak öğrenciler de kılavuzu incelemeye başladılar. ÖSYM Tercih kılavuzu taban puanları ve kontenjanları içeriyor ve Tercih hakkında bilmeniz gereken herşey kılavuzda mevcut. Meslek lisesi mezunları için de tüm bilgilerin yer aldığı kılavuzda ÖSYM LYS taban puanlarıda yer alıyor. 2010 ÖSYM Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu indirmek için pdf dosyaları linklerine tıklayınız. ÖSYM LYS tercih kılavuzu ve taban puanlarını doğru ve yakından inceleyebilmek için Adobe Acrobat Reader programını kurmanızı tavsiye ederiz.

ÖSYM TERCİH KILAVUZUNDA YAPILAN DEĞİŞİKLİK

17 Temmuz 2010 tarihinde ÖSYM’nin İnternet sitesine konulan, 19 Temmuz 2010 tarihinden itibaren de, kademeli olarak ÖSYS Başvuru Merkezlerinde satışa sunulan “2010-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu”nda Tablo 4’de yer alan 49 yükseköğretim programının 9, 10, 11 ve 12 numaralı alanlarında yer alan “2009-ÖSYS En Küçük Puan ve Başarı Sıraları” bilgilerinde yanlışlık olduğu belirlenmiştir. Bu yükseköğretim programları, bilgileri düzeltilmiş olarak tablo halinde aşağıda bulunan linkte sunulmuştur.