“Savaşmayın, Sevişin” ne demek ?

Az önce Rihanna ve Eminem’in düet yaptıkları şarkının klibini izledim ve aklıma Sezen Aksu’nun şarkısında yer verdiği “Savaşma, seviş benle…” cümlesinin yer aldığı şarkısı geldi. Bizlerinde dillerine düşmüş bir cümledir. Kimi zaman kullanıldığında çevredekiler tarafından “Aaaaa ne ayıp, tü kaka” tepkileri gören, özünde ise çok masum, samimi ve herkesin kullanması gereken bir cümledir. Evet her zaman “Savaş” kötüdür, kimilerine göre de “Sevişmek”de kötüdür. Bu yüzden insanlarda hangisini seçmesi gerektiğine karar verememiştir. Bir karmaşadır sürüp gitmektedir. Bugün keşfettiğim bir yönüyle ise savaşmakta sevişmekte aynı kapıya çıkmaktadır. Ayrıca sözcüklerin kendi içlerindeki anlamları çok derindir. Yani savaşmak sadece öldürmek, sevişmek ise sadece yatakta yapılan eylem değildir.

Savaşmak ilk akla gelen kelime anlamıyla iki ülke arasında gerçekleşen ve gerçekleştiği süreçte binlerce insanın hayatını kaybetmesine, maddi ve manevi kayıplara yol açan, herkesin lanet okuduğu; ama her fırsatta her ülkenin gerçekleştirmekten çekinmediği bir kavramdır. Ama savaşmak sadece iki ülke arasında olmaz, iki kişi arasında, monolog olarak, bir eyleme yönelikte olabilir. Savaşmak sadece öldürmek değildir, bağrışmak, fiziki şiddet uygulamak ya da başka bir bakış açısıyla elde etmek istediğimiz bir şeye ulaşmak için çaba sarf etmektir de. Ama biz “Savaşmayın, Sevişin” de bir amaca ulaşmak için çaba sarf etmeyi ele almayacağız. Diğer kötü uygulamaları ele alacağız.

Sevişmek ise akla ilk gelen anlamıyla hoş bir ortamda bir kadın ve erkeğin veya tercihe göre benzer cinslerin fiziksel temaslarını gerçekleştirmek, bir takım hazlar almak için yaptıkları bedensel, zihinsel, fantezisel etkileşimdir. Elbette ki akla ilk gelen bu anlamından başka olarak “sevişmek” de genel anlamlı bir kelimedir. Nereye çekerseniz oraya uzar aslında. Kökü itibari ile “sevmek” ten türer ve özünde insanın kendini, çevresindekileri, börtü böceği sevmesi demektir. Yani biri size hadi sevişin dediği zaman hemen ilk anlam gelmesin aklınıza, bu kelimenin pek çok yan anlamı vardır. Bu kelimenin kökünü aklınıza getirin ve rahatlayın.

Şimdi yavaş yavaş gelelim bu kelimelerin benzerliklerine ve farklılıklarına :

– Savaşmak genel anlamıyla zarar vermektir, kişi karşısındakine zarar verirken kendini mutlu etmeyi amaçlar. Sevişmek yarar sağlamaktır, kişi hem karşısındakini hem de kendini mutlu etmeyi amaçlar.

– Savaşırken insan efor sarf eder, yorulur; ama amacına ulaşmanın mutluluğu vardır. Sevişirken insan da efor sarf eder, yorulur, çabalar; ama onunda amacı mutlu olmaktır.

– Savaşmakta sevişmekte aniden gerçekleşebilir.

– Amaçlanan hedefler bireysel veya çevreseldir.

– İki duyguda hayvansal dürtülerden meydana gelmektedir.

gibi maddeleri eminim sizler arttırabilirsiniz; ama zaten ne kadar attırırsanız arttırın sonucunda bu iki eylemin çok farklı olduğunu düşünmek zor olacaktır. Sondaki maddede de belirttiğim gibi nihayetinde bu eylemler tamamen hayvansal dürtülerle örtüşmektedir. Kendimiz için savaşmak, amaçlarımız için savaşmak. Kendimiz için sevişmek, amaçlarımız için sevişmek.

Buradan da anlayabileceğimiz gibi ulaşılmaya çalışılan amaçlar aynıyken yöntemler farklıdır. Biri diğer insanlara zarar vermeye yönelikken diğeri ise diğer insanları da mutlu etmeye yöneliktir. Elde edilen sonuçlar sizi mutlu etse de birisi kısa süreli mutluluk sağlayacakken diğeri uzun süreli mutluluk için idealdir.

O zaman anlıyoruz ki insanlar “Savaşmak” yerine “Sevişse” yine aynı amaçlar uğruna çabalayacaklardır ve bunu daha güzel gerçekleştireceklerdir. Demek ki amaç aynı, yöntem farklı bu eylemlerde. Ama biz en doğrusunu yavaş yavaş anladık sanırsam.

Yani insanlar tü kaka dedikleri bu cümleyi biraz durup düşünseler ne kadar güzel manalı bir söz olduğu anlayacaklar. Bize ise durup beklemek düşüyor, umarız insanlar cümleleri salt halleriyle yorumlamayı bırakıp biraz farklı düşünmeye başlarlar. Hadi o zaman “Savaşmayalım, sevişelim…” :=)

Ha bir de bari beni bu yazıyı yazmaya yönelten Rihanna ve Eminem düetinin klibini izleyelim :

Eminem ft. Rihanna – Love The Way You Lie