Sinan Çetin, Çanakkale Destanını Çanakkale Ruhu filmi ile anlatacak…

Sinan Çetin, Çanakkale Savaşları’nın 85. yıldönümü ertesinde, anti-militarist bir Çanakkale filmi için “Motor” dedi. ‘Çanakkale Ruhu’ adlı filmde iki kardeşin Çanakkale Savaşıları’nda karşı karşıya gelmesi üzerinden gelişen olaylar anlatılıyor. İstanbul-Hadımköy’e yaklaşık 20 km. uzaktaki ormanlık alan Durusu, şu günlerde Çanakkale destanına ev sahipliği yapıyor. En son, 1999’da çekimlerine başladığı ve sekiz yılda tamamladığı ‘Romantik’ filmini çeken yönetmen Sinan Çetin, uzun bir aradan sonra bir sinema filmi için kolları sıvadı ve ‘Çanakkale Ruhu’ adlı filmin çekimlerine geçtiğimiz cumartesi başladı. Türk-İngiliz ortak yapımı olan filmde, Oktay Kaynarca ile henüz ismi açıklanmayan Hollywood’dan iki oyuncu başrol oynayacak. Film 2010 sonu ya da 2011’in başında vizyona girecek.YORUM YAPMIYOR

Söz konusu Çanakkale Savaşları olsa da filmin bir kahramanlık öyküsü olmayacağını belirtelim. Filmde bir İngiliz annenin biri Türk diğeri İngiliz iki oğlunun Çanakkale Savaşları’nda karşı karşıya savaşması üzerinden gelişen olaylar anlatılıyor. Çetin, filmle ilgili konuşmamaya özen gösteriyor. Ama ‘Çanakkale Ruhu’nun anti-militarist bir tavrı olacağını da belirtiyor. Çekimlerin ikinci günü ‘Çanakkale Ruhu’nun setine gittiğimizde Çetin, savaş meydanındaki ölülerin gömülmesi için geçici ateşkes ilan edilmesi sahnesini çekiyordu. Siperlerden beyaz bayraklarla tedirgin bir şekilde çıkan Türk ve İtilaf devletleri askerleri önce meydandaki manzara karşısında şoka giriyor sonra da kah birbirlerine sarılarak kah sigara vererek bu savaşın neden “son centilmen savaş” olarak tarihe geçtiğini gösteriyor.

ÇETİN İÇİN İLKLERİN FİLMİ

Sinan Çetin cephesinde, bu film birçok yenilik de içeriyor. Mesela her daim senaryosuz çalışmakla övünen Çetin’in elinde bu sefer İzzeddin Çalışlar’ın yazdığı bir senaryo var. Ayrıca ilk defa bir filminin desteklenmesi için Kültür Bakanlığı’na başvurmuş. Bazı filmleri çekip seyirciyle buluşturmadığı hatırlatılınca ise bu filmde yapımcılarla çalıştığını vurgulayarak, öyle bir lüksü olmadığının altını çiziyor tanınmış yönetmen. Bir İngiliz subayını oynayan yapımcılardan Mehmet Kavasoğlu filmin, “O nitelikli kuşak şehit olmasaydı Türkiye’nin bugünkü durumu nasıl olurdu?” şeklinde bir sorunun yanıtını aradığını söylüyor. “İyi eğitilmiş, geleceğin çok önemli işlerine imza atacak gençlerinin de Çanakkale’de şehit olduğunu hatırlatmak istedik” diyen Kavasoğlu, filmin Avrupa’da da gösterileceğini müjdeliyor.