Türkiye’de genç olmak..

Türkiye garip bir ülke.Ülkede geçim sıkıntısı,işsizlik,bitmeyen sınav maratonları,siyasiler arasında bitmeyen kavgalar,meclisteki milletvekillerinin pehlivan güreşleri,trafik canavarları yani ne arasanız var.


En önemlisi de ülke gençliğinin perişan halde olması.Ama bunu gören yok.
Ülke gençliği okul üstüne okul bitiriyor ama sonuç hüsran.Üniversite bitince işe başlayacağını düşünenler çok büyük bir hayal kırıklığına uğruyor.Üniversite bitince sorunlarda başlıyor.
Özel Sektör
Özel sektörü ele alalım. Çok iyi bir diplomanız ve dereceniz yoksa özel sektörde anlayacağınız ekmek yok.Çalıştırılanlar tatmin etmeyen ücretlerle ve boşta kalmamak için çalışıyor.Anlayacağınız özel sektör kendine köle arıyor.
İşçiler
Sigortasız işçi çalıştırmak yasak olduğu halde binlerce kişi sigortasız çalıştırılıyor.Eee işveren onlar ne yapacaksın ya çalışırsın ya işsiz kalırsın.Devletin ne yazık ki bu konuda denetim mekanizması da yeterince bence bilinçli olarak devreye sokulmuyor.Kısaca devlet bu gibi işlere kendi göz yumuyor.Yasa çıkarıyor ama kendisi uymuyor.
Okul Hayatı
Bir insan düşünün önce ilköğretim sonra lise sonra üniversite bitiriyor.Bu söylemiş olduğum eğitim kurumlarına 7 yaşında giriyor.Hiç sınıf tekrarı yapmazsa yaklaşık 20-22 yaşlarında bu okulları bitiriyor.Yani 14-15 yıl sürüyor bu eğitim süreci.Harcanan onca emek ve paranın hesabı yok.
Eğitim sonrası
Okul hayatı bitince gençler iş bulacaklarını zannediyor.Durun öyle kolay değil.Onları en baba sınavlardan KPSS sınavı bekliyor.Bir sırat köprüsü gibi.Herkes bir ümit sınava girip devlete kapağa atmayı düşünüyor.Ama maalesef gerçeklerle yüzyüze nihayet geliniyor.Yıllardır bu sınavlara girip çıkanlar bir umutla memur olmayı bekliyor.Çoluk çocuğa karışanlar, 10-12 yıllık mezunlar ,hamileler,önceden anne-baba ile gelinen sınava artık eşlerle geliniyor yani neler yok ki.Bu arada yaşta ilerliyor.Belli bir yaştan sonra insanın ister istemez iş verimi de düşüyor.
Farklı Arayışlar ve Bunalım
Bu gibi sorunlar nedeniyle bitirilen üniversite ile yönelilen işler çok farklılaşıyor.İnsanlar bitirdikleri bölüm ile ilgili iş hayatına atılacaklarını düşünürken:kimi itfaiyeci,kimi polis,kimi zabıta,kimi astsubay,kimi uzman çavuş olarak bitirdiği bölümle ve diplomayla alakasız işlere mecburen giriyor.
Yani nereden bakarsanız zarar.Bu arada bu süreçte yaşanan psikolojik sıkıntılardan çok fazla bahsetmeye gerek yok sanırım.30-35 yaşlarındaki gençler üniversiteyi bitirmiş ama hala iş sahibi olamamanın verdiği psikolojik çöküntüyle aramızda geziyor.Hala babasından para alan,utanan,sıkılan ve kendisini her türlü ailesine bir yük gibi gören gençlerin hali ne olacak.
Ne hükümetin ne de herhangi siyasi partinin bu sorunun çözümüne yönelik net bir planları da yok.
Dikkat
Yazık gençlerimize,ideallerimize,potansiyelimize,gençlerin tükenen enerjilerine yazık.Artık sorun yıllardır büyüdü büyüdü ve birkaç yıl sonra gençler üzerindeki etkileri daha net görülecek.Umarım olmaz ama intiharlar çoğalacak ya da birçok aile dağılıp perişan olacak.
Dilek ve Temenni
Umarım bunlar yaşanmaz ama ben bu tehlikelerin yaklaştığını hissediyorum.Umarım birileri bu soruna ciddi olarak yaklaşır ve meclisin gündemine getirilir.