Yeni Ubuntu Hazır; İndirin!

Ubuntu 10.04: Yeni Ubuntu hazır; İndirin!

Ubuntu’nun 10.04 LTS sürümü nihayet hazır: Tüm yenilikler ve indirme bağlantısı burada.

Ubuntu 10.04 Lucid Lynx LTS nihayet hazır ve indirilmeye sunuldu.

Bir süredir merakla beklenen yeni Ubuntu sürümü, beraberinde pek çok yenilik getiriyor. İşte Ubuntu 10.04 Lucid Lynx LTS’nin sunduğu belli başlı yenilikler:

* Açılış Hızı: HAL sistemini kaldırılmasıyla hemen her makinada çok daha hızlı sistem açılışı sağlanıyor. Özellikle hızlıca internete ve tarayıcıya erişmek isteyenler için öncelikli açılış sağlanmış…

* Daha başlarken sosyal: Yeni “Ben Menüsü” (Me Menu) Facebook, Digg, Twitter ve Identi.ca gibi sosyal ağlara hızlı erişim ve güncelleme imkanı veriyor. Ayrıca Ben Menüsü MSN, Google Talk ve IRC gibi diğer sohbet kanallarına da erişimi sağlıyor.

* Ubuntu One: Geliştirilmiş servisleriyle dosyalar ve klasörler bulut sistemine daha rahat kaydedilebiliyor. Yer imleri ve Kişiler artık paylaşılabiliyor.

Diğer yenilikler ve indirme bağlantısı burada…

* Ubuntu One Music Store: iTunes’a benzer şekilde müzikleri satın alabileceğiniz bir dükkan açılmış Ubuntu’da. iTunes’dan daha ileri yanı, müziklerin istediğiniz kadar cihaza kopyalanabilmesi.

* Ubuntu Software Centre 2.0: Yazılım bulmak yeni arabirimle daha basitleştirilmiş, ayrıca artık Canonical ve Ubuntu’ya özel yazılımları ayrıca listeleyebiliyor ve güncelleyebiliyorsunuz..

* Sürücüler: Nvidia sürücüleri için geliştirilmiş destek.

* Gnome 2.30, KDE 4.4.2

Download: Ubuntu 10.04 Lucid Lynx